Informatika 1.


(1.) Tantárgy neve: Informatika 1. KAIN601
Kreditértéke: 1
A tantárgy besorolása: kötelező
A tantárgy elméleti vagy gyakorlati jellegének mértéke, „képzési karaktere”: 50% elmélet és 50% gyakorlat
A tanóra típusa: ea. / szem. / gyak. / konz. és óraszáma: 15 az adott félévben, Az adott ismeret átadásában alkalmazandó további (sajátos) módok, jellemzők (ha vannak): csoportos hospitálás külső óvodai/iskolai oktatási intézményben
A számonkérés módja (koll. / gyj. / egyéb): teljesített gyakorlat Az ismeretellenőrzésben alkalmazandó további (sajátos) módok: Az órai feladatok megoldása, valamint a kiadott 4 beadandó feladat elkészítése, szükség esetén javítása. Beadás módja: a kész fájlok felhelyezése egy megosztható oldalra, pl. Google Drive-ra és a linkek elküldése a email címre legkésőbb és az ajánlott közvetlen a feladat kiadása után, hogy legyen idő a javításra és újraküldésre. A megosztásról legyen szíves levélben értesíteni, és aláíráskor a neve mellett a Neptun kódját is tüntesse fel.   Aki nem készített beadandót, vagy nem javította ki az összeset, annak az utolsó alkalommal kell a beadandó feladathoz hasonló ZH-t írnia.
A tantárgy tantervi helye (hányadik félév): 1. félév
Előtanulmányi feltételek (ha vannak):
Tantárgy-leírás: az elsajátítandó ismeretanyag tömör, ugyanakkor informáló leírása
Oktatás célja: A hallgatók által leginkább használt szoftverek funkcióinak megismerése, különös tekintettel a szakdolgozat formai követelményeire. Cél: Bevezető ismereteket szerezni az irodai alkalmazásokba. (Microsoft Word, MS Excel, MS PowerPoint). Melléktémaként a hallgatók futó pillantást vethetnek egyéb szoftverek és a digitális kultúra tantárgy világába: (weblap /Kompozer/, grafikai szoftverek /Gimp/). Ismerkedés a mikrokontrollerekkel. Hasznos szoftverek a tanításban: (Alf, Redmenta, Kahoot, Geogebra) Tantárgy tartalma: óra Alkalmazói ismeretek, szövegszerkesztés. Melléktéma: Ismerkedés a mikrokontrollerekkel.   Hasznos szoftverek a tanításban: Geogebra. 3-4. óra Alkalmazói ismeretek, szövegszerkesztés. Melléktéma: Ismerkedés a mikrokontrollerekkel.   Hasznos szoftverek a tanításban: Kahoot. óra Alkalmazói ismeretek, táblázatkezelés. Melléktéma: Hasznos szoftverek a tanításban: Alf. 7-8. óra Alkalmazói ismeretek, táblázatkezelés. Melléktéma: Hasznos szoftverek a tanításban: Redmenta és az önjavító dolgozat. 9-10. óra Alkalmazói ismeretek, prezentációkészítés. Melléktéma: Weblap készítése. 11-12. óra Alkalmazói ismeretek, prezentációkészítés. Melléktéma: Melléktéma: Grafika. 13-14. óra Számonkérés, (gyakorlati ZH, dec. 1-én a tanóra időpontjában) ha megajánlott jegy nem adható. Ismétlés.
A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul
Tudása: ismerjék meg a kortárs általános didaktika, illetve oktatáselmélet alapfogalmait, fő paradigmáit és problémaköreit; ismerjék meg az oktatási folyamat tervezésének és irányításának alapvető szempontjait, módszereit és technikáit; Képessége: tudjanak tájékozódni az alapvető didaktikai szakirodalom és az oktatási dokumentumok világában; Attitűdje: legyenek képesek releváns információkat gyűjteni, illetve azokat tudatosan alkalmazni konkrét oktatási problémák megoldása érdekében. Autonómiája és felelőssége: Adaptív módon együttműködik a speciális és többségi szak- és társintézményekkel. Nyitott az egyetemes és a nemzeti értékek megbecsülésére a sérült emberek társadalmi integrációja érdekében.

Számonkérés:

Gyakorlati munka 1 (20 pont):

Elkészíteni egy szöveges dokumentumot az informatika jelenlegi trendjeiről, amely 2 A4-es oldal terjedelmű. A szöveget formázni kell (címek, alcímek, oldalszámok, kezdőlap, sorkizárt szöveg), valamint használni kell a Google Tudós felületet, amelyről legalalább 3 idézetet kell felhasználni. A szöveg részei: Címoldal, Fő rész, Összegzés, Felhasznált irodalom.

Küldeni/megosztani: namesztovszkizsolt@gmail.com

Gyakorlati munka 2 (20 pont):

Elkészíteni egy prezentációt, amely csak szöveget tartalmaz, majd le kell menteni PrezentacioAlap.pptx név alatt (a bemutató témája szabadon választott).

A prezentációt tovább kell fejleszteni az órán elsajátított ismeretek alapján:

  • Megfelelő háttér (kontrasztok)
  • Animációk (egyes elemek animációja, áttűnések)
  • Ki kell egészíteni megfelelő képekkel és videókkal

A prezentációt le kell menteni PrezentacioTovabbfejlesztett.pptx név alatt.

Küldeni/megosztani (namesztovszkizsolt@gmail.com): PrezentacioAlap.pptx, PrezentacioTovabbfejlesztett.pptx, szöveges beszámoló

Gyakorlati munka 3 (30 pont):

A felhő alapú szolgáltatás alkalmazásának bemutatása a saját tevékenység során (ajánlott eszköz Google Drive):

  • Szöveg
  • Táblázat
  • Űrlap

Küldeni/megosztani (namesztovszkizsolt@gmail.com): Szöveges beszámoló, amely tartalmazza a dokumentumok linkjeit (minimum 3×100 szó).

Gyakorlati munka 4 (30 pont):

Online kvízt kell készíteni (Kahoot, Mentimeter vagy Alf) és önjavító tesztet (Google Űrlap vagy Redmenta) kell készíteni. A tesztet és a kvízt be kell mutatni.

Küldeni/megosztani (namesztovszkizsolt@gmail.com): Szöveges beszámoló, amely tartalmazza a dokumentumok linkjeit (minimum 2×100 szó): 30

Szövegszerkesztés

Táblázatkezelés

Prezentációkészítés

Oktatóvideó a Mentimeter használatához

Oktatóvideó a GoogleDrive használatához

Oktatóvideó a Google szöveges dokumentumok használatához

Oktatóvdeó a Google táblázatok használatához

Oktatóvideó a Google Űrlap használatához

Oktatóvideó a Redmenta használatához

Oktatóvideó a Kahoot használatához

Leave a Reply

Your email address will not be published.

CAPTCHA *