Nov 19

Informatika 1.


(1.) Tantárgy neve: Informatika 1. KAIN601
Kreditértéke: 1
A tantárgy besorolása: kötelező
A tantárgy elméleti vagy gyakorlati jellegének mértéke, „képzési karaktere”: 50% elmélet és 50% gyakorlat
A tanóra típusa: ea. / szem. / gyak. / konz. és óraszáma: 15 az adott félévben, Az adott ismeret átadásában alkalmazandó további (sajátos) módok, jellemzők (ha vannak): csoportos hospitálás külső óvodai/iskolai oktatási intézményben
A számonkérés módja (koll. / gyj. / egyéb): teljesített gyakorlat Az ismeretellenőrzésben alkalmazandó további (sajátos) módok: Az órai feladatok megoldása, valamint a kiadott 4 beadandó feladat elkészítése, szükség esetén javítása. Beadás módja: a kész fájlok felhelyezése egy megosztható oldalra, pl. Google Drive-ra és a linkek elküldése a email címre legkésőbb és az ajánlott közvetlen a feladat kiadása után, hogy legyen idő a javításra és újraküldésre. A megosztásról legyen szíves levélben értesíteni, és aláíráskor a neve mellett a Neptun kódját is tüntesse fel.   Aki nem készített beadandót, vagy nem javította ki az összeset, annak az utolsó alkalommal kell a beadandó feladathoz hasonló ZH-t írnia.
A tantárgy tantervi helye (hányadik félév): 1. félév
Előtanulmányi feltételek (ha vannak):
Tantárgy-leírás: az elsajátítandó ismeretanyag tömör, ugyanakkor informáló leírása
Oktatás célja: A hallgatók által leginkább használt szoftverek funkcióinak megismerése, különös tekintettel a szakdolgozat formai követelményeire. Cél: Bevezető ismereteket szerezni az irodai alkalmazásokba. (Microsoft Word, MS Excel, MS PowerPoint). Melléktémaként a hallgatók futó pillantást vethetnek egyéb szoftverek és a digitális kultúra tantárgy világába: (weblap /Kompozer/, grafikai szoftverek /Gimp/). Ismerkedés a mikrokontrollerekkel. Hasznos szoftverek a tanításban: (Alf, Redmenta, Kahoot, Geogebra) Tantárgy tartalma: óra Alkalmazói ismeretek, szövegszerkesztés. Melléktéma: Ismerkedés a mikrokontrollerekkel.   Hasznos szoftverek a tanításban: Geogebra. 3-4. óra Alkalmazói ismeretek, szövegszerkesztés. Melléktéma: Ismerkedés a mikrokontrollerekkel.   Hasznos szoftverek a tanításban: Kahoot. óra Alkalmazói ismeretek, táblázatkezelés. Melléktéma: Hasznos szoftverek a tanításban: Alf. 7-8. óra Alkalmazói ismeretek, táblázatkezelés. Melléktéma: Hasznos szoftverek a tanításban: Redmenta és az önjavító dolgozat. 9-10. óra Alkalmazói ismeretek, prezentációkészítés. Melléktéma: Weblap készítése. 11-12. óra Alkalmazói ismeretek, prezentációkészítés. Melléktéma: Melléktéma: Grafika. 13-14. óra Számonkérés, (gyakorlati ZH, dec. 1-én a tanóra időpontjában) ha megajánlott jegy nem adható. Ismétlés.
A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul
Tudása: ismerjék meg a kortárs általános didaktika, illetve oktatáselmélet alapfogalmait, fő paradigmáit és problémaköreit; ismerjék meg az oktatási folyamat tervezésének és irányításának alapvető szempontjait, módszereit és technikáit; Képessége: tudjanak tájékozódni az alapvető didaktikai szakirodalom és az oktatási dokumentumok világában; Attitűdje: legyenek képesek releváns információkat gyűjteni, illetve azokat tudatosan alkalmazni konkrét oktatási problémák megoldása érdekében. Autonómiája és felelőssége: Adaptív módon együttműködik a speciális és többségi szak- és társintézményekkel. Nyitott az egyetemes és a nemzeti értékek megbecsülésére a sérült emberek társadalmi integrációja érdekében.

Számonkérés:

Gyakorlati munka 1 (20 pont):

Elkészíteni egy szöveges dokumentumot az informatika jelenlegi trendjeiről, amely 2 A4-es oldal terjedelmű. A szöveget formázni kell (címek, alcímek, oldalszámok, kezdőlap, sorkizárt szöveg), valamint használni kell a Google Tudós felületet, amelyről legalalább 3 idézetet kell felhasználni. A szöveg részei: Címoldal, Fő rész, Összegzés, Felhasznált irodalom.

Küldeni/megosztani: namesztovszkizsolt@gmail.com

Gyakorlati munka 2 (20 pont):

Elkészíteni egy prezentációt, amely csak szöveget tartalmaz, majd le kell menteni PrezentacioAlap.pptx név alatt (a bemutató témája szabadon választott).

A prezentációt tovább kell fejleszteni az órán elsajátított ismeretek alapján:

  • Megfelelő háttér (kontrasztok)
  • Animációk (egyes elemek animációja, áttűnések)
  • Ki kell egészíteni megfelelő képekkel és videókkal

A prezentációt le kell menteni PrezentacioTovabbfejlesztett.pptx név alatt.

Küldeni/megosztani (namesztovszkizsolt@gmail.com): PrezentacioAlap.pptx, PrezentacioTovabbfejlesztett.pptx, szöveges beszámoló

Gyakorlati munka 3 (30 pont):

A felhő alapú szolgáltatás alkalmazásának bemutatása a saját tevékenység során (ajánlott eszköz Google Drive):

  • Szöveg
  • Táblázat
  • Űrlap

Küldeni/megosztani (namesztovszkizsolt@gmail.com): Szöveges beszámoló, amely tartalmazza a dokumentumok linkjeit (minimum 3×100 szó).

Gyakorlati munka 4 (30 pont):

Online kvízt kell készíteni (Kahoot, Mentimeter vagy Alf) és önjavító tesztet (Google Űrlap vagy Redmenta) kell készíteni. A tesztet és a kvízt be kell mutatni.

Küldeni/megosztani (namesztovszkizsolt@gmail.com): Szöveges beszámoló, amely tartalmazza a dokumentumok linkjeit (minimum 2×100 szó): 30

Szövegszerkesztés

Táblázatkezelés

Prezentációkészítés

Oktatóvideó a Mentimeter használatához

Oktatóvideó a GoogleDrive használatához

Oktatóvideó a Google szöveges dokumentumok használatához

Oktatóvdeó a Google táblázatok használatához

Oktatóvideó a Google Űrlap használatához

Oktatóvideó a Redmenta használatához

Oktatóvideó a Kahoot használatához

Jul 09

V. szerbiai WRO

Május 25-én szerveztük meg ötödik alkalommal a World Robot Olympiad szerbiai nemzeti döntőjét a szabadkai sportcsarnokban. A csapatok számát idén is sikerült növelni, így 87 csapat érkezett a régió legnagyobb robotika versenyére. A versenyre több mint 300 résztvevő érkezett az egész országból. A szervezők idén is a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar és a magyarországi Edutus Egyetem voltak.

Az eseményen jelen voltak a szervező intézmények vezetői, az MNT és az Oktatási Minisztérium vezetői, a partnerek és támogatók képviselői.

A verseny szervezése során, a tavalyi tapasztalatokat figyelembe véve a következő tartalmakban léptünk szintet:

A megnyitóra érkező vendégek

– idén először béreltünk színpadot, amely jelentősen növelte a verseny színvonalát

– a LED fal szintén idén került először felhasználásra

– a minőséges hangosítás és a mobil mikrofonok szintén növelték a verseny színvonalát

– a kétnyelvű, folyamatos és interaktív műsorvezetés Búzás Brigitta és Loboda Árpád részéről szintén egy olyan pontja volt a versenynek, amely megadta a kellő dinamikát és lüktetést.

A rendezvény műsorvezetői

– a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar Okleveles kommunikátor szakos hallgatói, Zakinszky Márk tanár úr vezetésével, egy mobil csapatot képezve, valós időben közvetítették a LED falra a versenyt, illetve a műsorvezetők riportjait is.

Az esemény élő közvetítése

– pontozószoftvert fejlesztettünk, amely lehetővé tette azt, hogy a bírók tabletekről értékeljék a csapatok versenyköreit. Ezzel a fejlesztéssel jelentősen felgyorsult az eredmények összesítése és látványos módon, a LED falon kerültek az eredmények kivetítésre.

– A verseny teljes idejére, de célirányosan a szünetekre tervezetünk olyan kísérő aktivitásokat, mint az Active Kids szakemberei által megvalósított mozgásos játékok, szabad építés nagy mennyiségű LEGO kockákból vagy a szegedi könyvtár által szervezett kiállítás és műhely, amelyet a topolyai könyvtár munkatársai segítettek.

Kiegészítő tartalmak

A tavalyi 8 versenyasztal helyett, 12 versenyasztalon került megszervezésre a verseny, tehát a versenyasztalok számának a tekintetében is 50%-os fejlődést értünk el.

A versenyterület

A bírói közösség kiépítését, egész évben prioritásként kezeltük. Dr. Urbán Dorottya vezetésével, kiépült egy olyan 30 főt számláló bírói csapat, amelynek a vezetői a szerbiai döntőre rendelkeztek nemzetközi tapasztalattal, jól ismerték a versenyszabályokat és magyarul, szerbül és angolul is jól kommunikáltak. Több csapat is kiemelte azt a fejlődést, amelyet a bíráskodás minőségében értünk el, egy év alatt.

Az érmeket idén is az óbecsei Petőfi Sándor Általános Iskola keretein belül működő High-Tech Suli készítette el.

A legsikeresebb csapatok jutalma

A bírók mellett az önkéntes csapatok szervezése terén is komoly előrelépés történt. A csapatokat Kovács Cintia tanárnő koordinálta. Az önkéntesek, a tavalyi évtől eltérően, idősávokba kerültek beosztásra és nagyon konkrét feladatokat kaptak.

Az önkéntesek és bírók csapat a szervezőkkel

A verseny idei verseny legjelentősebb támogatója a Magyar Nemzeti Tanács volt a főtámogatók pedig a Masterplast és a Sat-Trakt és a cégek voltak.

A kategóriák győztesei az Izmirben (Törökországban) megszervezendő világdöntőre fognak utazni – https://www.wro2024.org/ a második helyezettek pedig az Open Championship elnevezésű versenyre – https://wro2024.it/ .

A kategóriák eredményei

Külön öröm számunkra, hogy sikerült idén szakköröket beindítani: Kishegyesen, Bácskossuthfalván és Palicson is. A következő lépés egy nyári összetartó tábor, ahova azokat a csapatokat hívnánk meg, akik utaznak a nemzetközi versenyekre.

A verseny hangulatát nagyon jól visszaadja verseny összefoglalója videója:

https://fb.watch/tneEnInCzF/

valamint a következő TimeLapse:

https://fb.watch/tneSH2Dip4/

Drónnal készült csoportkép

Tudósítások:

Pannon RTV, Nemzetközi robotprogramozási verseny Szabadkán

https://pannonrtv.com/rovatok/szines/nemzetkozi-robotprogramozasi-verseny-szabadkan

Magyar Szó, A kategóriagyőztesek a világbajnokságra utaznak

https://www.magyarszo.rs/vajdasag/szabadka/a.309109/A-kategoriagyoztesek-a-vilagbajnoksagra-utaznak

Magyar Szó, A kategóriagyőztesek a világbajnokságra utaznak

https://www.magyarszo.rs/kultura/a.309252/A-kategoriagyoztesek-a-vilagbajnoksagra-utaznak

Hét Nap, Nemzetközi robotprogramozási versenyt tartottak Szabadkán

https://hetnap.rs/cikk/Nemzetkozi-robotprogramozasi-versenyt-tartottak-Szabadkan-48129.html

Pannon RTV, Közügyek

https://pannonrtv.com/tv/kozugyek/kozugyek-20240529

Pannon RTV, Kommentár nélkül

https://pannonrtv.com/tv/kommentar-nelkul/kommentar-nelkul-20240525

subotica.com, Subotica bila domaćin najmasovnije smotre robotičara u regionu

https://www.subotica.com/vesti/subotica-bila-domacin-najmasovnije-smotre-roboticara-u-regionu-id49352.html

subotica.com, Takmičenje u robotici za decu i mlade – World Robot Olympiad 2024

https://www.subotica.com/fotografije/Hala-sportova-takmicenje-u-robotici-za-decu-i-mlade-world-robot-olympiad-2024-id79550.html

Feb 21

Játékos programozás Scratch segítségével

Oktatási program/programok: OKLEVELES TANÍTÓ
A tantárgy elnevezése: JÁTÉKOS PROGRAMOZÁS SCRATCH SEGÍTSÉGÉVEL
Oktató: Námesztovszki B. Zsolt, Kovács Á. Cintia
A tantárgy státusza: VÁLASZTHATÓ, 6. szemeszter, 1+1
ECTS szám: 2 (kettő)
Feltétel:
A tantárgy célja: A tantárgy célja, hogy a hallgatók a játékokon keresztül gyakorlati ismereteket szerezzenek a program és a programozás alapelveinek és koncepcióinak felhasználásáról.
A tantárgy eredménye: A félév végén a hallgatóknak készen kell állniuk a SCRATCH program használatára. A telepítés és a beállítások során minden hallgatónak lehetősége lesz önállóan saját animációt készíteni. Ezen felül lehetőségük lesz önállóan létrehozni egy oktatási jellegű számítógépes játékot.
A tantárgy tartalma: Elmélet:
A programozás és az oktató számítógépes játék funkciója és jelentősége az oktatásban.   Gyakorlat: A program felületének megismerése, a nyelvek magyarra váltása, az animáció indítása és leállítása, szekvenciális mozgások, képernyők beállítása, hanghatások és karakterek hozzáadása, karakterek létrehozása és módosítása, új háttérkép hozzáadása, blokkok létrehozása, befejezett projektek letöltése.
Szakirodalom: Kötelező: Takács Valéria (2009): Tananyagkészítés a Scratch programozási környezethez, ELTE, Budapest https://goo.gl/dv5ocN   Egyéb: Programozás gyerekeknek: https://goo.gl/FNkJ6Z Tanár által készített segédanyag.
Pontszámok eloszlása
1.Aktivitás az elméleti órákon6
2.Aktivitás az gyakorlati órákon6
3.1. beadandó24
4.2. beadandó24
5.Szóbeli vizsga40
Összesen100

1. beadandó

Multimédiás rajzfilm készítése, amely legalább 5 jelenetből áll. Saját karakterek, háttereket tartalmaz.

  • legalább 5 jelenet
  • legalább 2 karakter
  • legalább 2+2 karakter tulajdonság
  • legalább 3 háttér
  • legalább 1 hang
  • legalább 1 interakció/ elágazódás / döntés  

2. beadandó

Játék készítése, amelyben lehetséges a pontok gyűjtése és a szintlépés.